Najważniejsze trendy w energetyce odnawialnej
Odnawialna energia to przyszłość energetyki. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, biorąc pod uwagę rosnący problem zanieczyszczenia środowiska oraz europejską politykę klimatyczną. Rozwój branży energetycznej koncentruje się z tego powodu przede wszystkim na intensyfikacji inwestycji w OZE oraz modyfikacji miksu energetycznego. Nowe technologie w energetyce wspierają te dążenia poprzez zmiany w produkcji, dystrybucji i konsumpcji energii. Najważniejsze z nich z to m.in.:
● rozwój technologii magazynowania energii,
● tworzenie inteligentnych sieci energetycznych,
● popularyzacja lokalnych systemów energetycznych,
● produkcja biogazu.
Szczególnie wysoki potencjał rozwoju wykazuje energia z biogazu. Ze względu na to, że biogaz jest w stanie zapewnić stabilne źródło energii (zarówno elektrycznej, jak i cieplnej), może być odpowiedzią na współczesne wyzwania energetyczne. Jest niezależny od warunków atmosferycznych oraz pozwala na wykorzystanie uznawanej za odpad biomasy. Dlatego wykorzystanie biogazu wspiera również ideę zrównoważonego rozwoju.
Na czym polega technologia biogazu?
Biogaz to źródło energii odnawialnej, które powstaje w wyniku rozkładu materii organicznej (biomasy). Może pochodzić m.in. z odpadów rolniczych, piekarniczych, pochodzących z przemysłu spożywczego lub z ubojni, osadów ściekowych oraz wielu innych. Biogaz jest produkowany w elektrociepłowniach, a uzyskana w ten sposób energia może dostarczać ciepło i energię elektryczną do zakładów produkcyjnych lub mieszkań. Technologia biogazu to alternatywa dla paliw kopalnych oraz sposób na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.
Jakie korzyści przynosi ta technologia? Biogaz jako odnawialne źródło energii cechuje się wysoką stabilnością, a także daje szansę na pozbycie się odpadów organicznych. Biogaz produkuje ekologiczną energię, a także rozwiązuje problem konieczności płacenia za magazynowanie i wywóz odpadów.
Zastosowanie biogazu w przemyśle
Biogazownie w Polsce znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Jeszcze do niedawna były kojarzone głównie z rolnictwem, jednak obecnie budzą zainteresowanie coraz większej ilości branż. Przedsiębiorstwa chcą produkować energię z odpadów, które posiadają w zakładzie, dbając w ten sposób o ekologię oraz ograniczając ponoszone koszty. Zastosowanie biogazudoceni niemal każda firma generująca odpady biodegradowalne, które ulegają rozkładowi biologicznemu. Jest to więc m.in. przemysł:
● spożywczy,
● papierniczy,
● mleczarski,
● ubojnie.
Biogaz to ekologiczna energia dla przemysłu, która pozwala jednocześnie zredukować koszty energii i ogrzewania zakładu. Eliminacja uciążliwych odpadów to dodatkowa korzyść, która przekonuje coraz większą liczbę firm do inwestycji w biogazownię. Do ekonomicznych zalet należy też możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii.
Potencjał biogazu w energetyce
Wykorzystanie odpadów w przemyśle poprzez inwestycję w biogazownię to trend, który wciąż zyskuje na popularności. Pod koniec 2021 r. w Polsce działało zaledwie 128 biogazowni, z kolei pod koniec 2024 r. były to już 442 instalacje. Europejskim liderem biogazowni są zaś Niemcy, którzy mogą pochwalić się ponad 11 tys. instalacji.
Okazuje się, że mamy jeszcze sporo do nadrobienia. Tym bardziej że Polska wykazuje wysoki potencjał w zakresie produkcji biogazu. Według naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Polska jest w stanie produkować nawet 13,5 mld m³ biogazu rocznie (Raport Biogazu w Polsce 2022). Elektrownia biogazowa być może stanie się więc standardem w polskim przemyśle.
Wykorzystanie odpadów w przemyśle – ekologiczna energia
Biogazownia przemysłowa to sposób na sensowne zagospodarowanie resztek organicznych, który przyczynia się również do dekarbonizacji rynku energetycznego. Wykorzystanie paliwa nieemisyjnego to przyszłość energetyki, dlatego stanowi też ważną gałąź działalności Veolia. Jesteśmy liderem w dostarczaniu zrównoważonej biomasy dla elektrociepłowni i ciepłowni. Certyfikat KZR INiG gwarantuje, że nasza biomasa jest zgodna ze standardami zrównoważonego rozwoju. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, skontaktuj się z pracownikami naszego Biura Obrotu Biomasą.