Strefa Wiedzy

Samowystarczalna energetycznie dzielnica – niezależność, bezpieczeństwo i zielona energia

2024-07-25

Dom, który płaci rachunki sam za siebie, a w dodatku nie generuje zanieczyszczeń? Wbrew pozorom, nie jest to wcale bajka. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o tworzeniu całych, zielonych dzielnic, które mają być w całości zasilane przez OZE. Czy taka samowystarczalność energetyczna jest realna? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Na czym polega samowystarczalne osiedle?

Budynek jest samowystarczalny pod względem energetycznym jeśli energia potrzebna do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz zapewnienia elektryczności nie musi być dostarczana z zewnątrz. Jest to zatem samodzielne zaspokajanie całkowitego zapotrzebowania na energię poprzez korzystanie z własnych, zwykle odnawialnych źródeł. 

Samowystarczalność oznacza niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się nierealne. Obecnie w kontekście samowystarczalności mówi się nie tylko o domach jednorodzinnych, ale całych osiedlach (tzw. zielona dzielnica). Ze względu na to, że takie budynki są zasilane przez OZE, cechują się jednocześnie ekologicznością (są bezemisyjne).

Jakie zalety ma zielone osiedle?

Troska o środowisko naturalne to coraz powszechniejsze zjawisko. Niestabilne ceny energii oraz niepewność na rynku energetycznym często spędzają sen z powiek. Właśnie te aspekty są powodem, dla którego warto rozważyć kwestię samowystarczalności osiedla. Niezależność energetyczna to bowiem:

  • redukcja emisji gazów cieplarnianych,
  • niższe rachunki i koszty eksploatacyjne,
  • brak zmartwień o rosnące ceny prądy,
  • spokój o dostępność surowców.

Samowystarczalność energetyczna to niezależność od fluktuacji cen oraz zrównoważony rozwój. Odnawialne źródła energii są przyjazne dla środowiska (poza tym nie musisz obawiać się, że kiedyś się skończą). Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne, a według wielu ekspertów jest również przyszłością zarządzania energią.

Jak uzyskać niezależność energetyczną?

Uzyskanie samowystarczalności energetycznej wymaga połączenia za sobą trzech, kluczowych elementów. A dokładniej:

  • produkcji własnej energii z OZE (np. fotowoltaika, turbiny wiatrowe),
  • dbałości o efektywność energetyczną (m.in. poprzez stosowanie energooszczędnych rozwiązań),
  • magazynowania energii (przechowywanie nadmiaru energii przekłada się na stabilność dostaw).

W przypadku domów jednorodzinnych służy do tego zwykle fotowoltaika samowystarczalna (off-gird), która nie wymaga podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu dom produkuje prąd z energii słonecznej oraz magazynuje go, a następnie wykorzystuje w dni, kiedy panele nie mogą wytworzyć energii (podczas pochmurnej aury). W przypadku instalacji on-gird nadwyżka energii jest z kolei przesyłana do elektrowni oraz odbierana z niej, kiedy zajdzie taka konieczność. Domy samowystarczalne energetycznie to coraz częściej całe osiedla, które korzystają wyłącznie z zielonej energii.

Jak osiedla mogą osiągnąć samowystarczalność energetyczną?

Osiągnięcie niezależności energetycznej to spore wyzwanie w przypadku dzielnic. Istniejące już osiedla muszą bowiem przejść kompletną transformację energetyczną. Co należy w tym celu zrobić?

  • określić potencjał OZE dla danej lokalizacji (np. zasoby wiatru lub biomasy),
  • opracować indywidualny plan samowystarczalności,
  • oszacować koszty inwestycji,
  • znaleźć źródło finansowania.

Nie jest to łatwy proces. Trzeba wziąć pod uwagę, że skomplikowana jest już sama obsługa administracyjno-prawna przedsięwzięcia. Warto jednak wiedzieć, że jest to możliwe do osiągnięcia, a w Polsce powstają nie tylko zielone dzielnice, ale całe gminy.

Transformacja energetyczna dopasowana do Twoich potrzeb

Zielone osiedle to nie bajka, ale realna szansa na oszczędności, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz dbałość o środowisko naturalne. Osiągnięcie takiego efektu wymaga indywidualnego podejścia oraz przeprowadzenia transformacji energetycznej. Gdzie się zgłosić? W Veolia przygotowujemy szyte na miarę oferty, dopasowane do specyficznych potrzeb naszych klientów. Proponowane rozwiązania to m.in. systemy kogeneracji i trigeneracji, hybrydowe kotłownie osiedlowe oraz hybrydowe kotłownie dla budynków biznesowych i przemysłowych. Współpraca w modelu inwestycyjnym lub partycypacyjnym, nowoczesne technologie, a także profesjonalna obsługa zadbają o zwiększenie niezależności energetycznej.