Strefa Wiedzy

Cyfrowa transformacja w energetyce: Jak technologia blockchain może zmienić rynek energii.

2025-03-17
Transformacja cyfrowa dotyczy niemal każdego segmentu rynku. Jak się okazuje, przynosi korzyści również w energetyce. Coraz szersze zastosowanie znajduje choćby technologia blockchain, która jeszcze do niedawna kojarzyła się głównie z kryptowalutami. Jak może się przysłużyć nowoczesnej energetyce?

Na czym polega technologia blockchain?

Europejska polityka klimatyczna powoduje, że transformacja energetyczna w Polsce zaczyna nabierać tempa. Jest to widoczne m.in. poprzez stały rozwój OZE. Jaki ma z tym związek blockchain? Nowoczesna technologia to odpowiedź na wiele problemów, z jakimi mierzy się sektor OZE. Aby wyjaśnić, jak to możliwe, przybliżmy jednak, na czym to polega. Co to jest technologia blockchain? Opracowana w 1991 r. technologia służy do zapewnienia integralności oraz nienaruszalności zapisanych danych. Blockchain tworzy cyfrowy system rejestrów, składający się z rozproszonych uczestników (węzłów), którzy współpracują ze sobą w celu zatwierdzenia transakcji. Dane są przechowywane w połączonych w łańcuch blokach. Dzięki temu, że każdy blok zawiera kryptograficzny skrót poprzedniego, dane są niezmienne i odporne na manipulacje.

Można powiedzieć, że blockchain jest niczym cyfrowa księga, w której dane są przechowywane jako rozproszone bloki. Dane znajdują się na wielu węzłach sieci (nie na jednym serwerze), a każdy blok dołączony do łańcucha musi przejść weryfikację. Cyfryzacja w postaci blockchain zapewnia w ten sposób bezpieczeństwo oraz zmniejsza koszty i opóźnienia w przypadku transakcji.

Zastosowanie technologii blockchain w energetyce

Jak można wykorzystać blockchain w energetyce? Nowoczesna technologia wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii. Integracja istniejącej infrastruktury z OZE napotyka bowiem na wiele trudności, takich jak precyzyjne monitorowanie zużycia i produkcji energii oraz balansowanie popytu i podaży. Cyfrowa transformacja w postaci przejrzystej oraz zdecentralizowanej platformy do zarządzania OZE będzie więc ogromnym ułatwieniem. A dokładnie takie możliwości daje blockchain.

Zastosowanie technologii blockchain w energetyce to m.in. handel energią. Przy pomocy tego systemu można stworzyć platformę handlu peer-to-peer, na której przedsiębiorstwa oraz klienci indywidualni będą bezpośrednio sprzedawać i kupować energię odnawialną. Stanowi w ten sposób wsparcie dla budowy zdecentralizowanego i bardziej elastycznego systemu energetycznego. Transformacja energetyczna Polski może więc tylko na tym zyskać.

Zalety wdrożenia technologii blockchain w energetyce

Jakie korzyści daje wykorzystanie blockchain? Możliwości nowoczesnej technologii doceni cały rynek energetyki. Zalety to bowiem m.in.:

●      wysoka przejrzystość działań – monitorowanie zasobów OZE poprzez blockchain pomaga w stworzeniu transparentnego systemu energetycznego,

●  większe zaufanie do informacji na temat zużycia surowców – danych przechowywanych w blockchain nie można zmienić,

●    bezpieczeństwo systemów energetycznych – danymi nie można manipulować,  dlatego są odporne na cyberataki,

●      eliminacja centralnego pośrednika – możliwość zawierania transakcji wyłącznie pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Łańcuch blokowy ułatwia przeprowadzenie transakcji między prosumentami i gwarantuje bezpieczeństwo każdej ze stron. Pomaga również śledzić energię oraz umożliwia oznaczenie jej źródeł i zużycia. Dlatego blockchain w Polsce jest coraz częściej dostrzegany jako szansa na rozwój OZE.

Wyzwania wynikające z wykorzystania blockchain w OZE

Blockchain może rozwiązać wiele problemów związanych z tym, jak działa rynek energii elektrycznej. Wdrożenie systemu stawia jednak przed energetyką kolejne wyzwania. Jakie trudności napotyka blockchain? Technologia potrzebuje do sprawnego funkcjonowania wysokiej mocy obliczeniowej. Dodawanie do sieci kolejnych węzłów powoduje z kolei wzrost kosztów transakcji oraz spowalnia jej przeprowadzenie. Wdrożenie blockchain to również wyzwanie pod względem finansowym. Inwestycja w sprzęt i oprogramowanie oraz konieczność modernizacji infrastruktury mogą stanowić poważną barierę dla mniejszych firm.

Transformacja polskiej energetyki wciąż postępuje i choćby z tego powodu warto zainteresować się nowoczesnymi rozwiązaniami, które będą ekologiczne, a zarazem oszczędne. Veolia to bogactwo rozwiązań dopasowanych do potrzeb firm, instytucji oraz lokalnych społeczności. Sprzedajemy, dostarczamy i odkupujemy energię, ograniczając wpływ na środowisko oraz zmniejszając ponoszone koszty.