Strefa Wiedzy

Transformacja energetyczna w Polsce – Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem Dyrektorem ds. Rozwoju w Veolia

2024-04-22
Transformacja energetyczna w Polsce - czy jest możliwe przyspieszenie tego procesu? Jak sprostać wymaganiom prawnym oraz jak powinno wyglądać przyszłościowe zarządzanie energią w budynkach? 

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Jak w kontekście nadchodzących zmian prawa w zakresie efektywności energetycznej budynków można przyspieszyć ekologiczną transformację w zarządzaniu energią i ciepłem w budynkach?

Piotr Sprzączak: Przyszłościowe zarządzanie energią w budynkach kształtują dwie główne siły: innowacje technologiczne i zmiany regulacyjne. Efektywność energetyczna w Polsce to wiele wyzwań, na które Veolia, jako lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, skutecznie odpowiada, wprowadzając system OptiGO!. Jest to nasz flagowy produkt, który wykorzystuje najnowsze technologie, takie jak analityka big data, aby optymalizować zużycie energii cieplnej w budynkach. Nasze rozwiązanie nie tylko przyczynia się do redukcji emisji CO2 i obniżenia kosztów operacyjnych, ale też wspiera klientów w dostosowaniu się do szeregu nowych regulacji europejskich przyjmowanych w ramach pakietu Fit for 55, takich jak dyrektywa EPBD wprowadzająca wymogi dotyczące  efektywności energetycznej nowych i remontowanych budynków i dyrektywa EED określająca ramy działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej w UE.

W jaki sposób, powyższy system zarządzania energią w budynku wpisuje się w te zmiany i jak może pomóc zarządcom i właścicielom nieruchomości?

Piotr Sprzączak: W centrum działania systemu OptiGO! leży zaawansowany algorytm, który analizuje dane w czasie rzeczywistym z czujników rozmieszczonych w całym budynku. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie dostaw ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania i wykorzystania bezwładności cieplnej budynku, co jest zgodne z wymogami dyrektyw EPBD i EED. System jest projektowany z myślą o przyszłości, dlatego już teraz uwzględniamy możliwość integracji z nowymi źródłami ciepła oraz zarządzania nimi w czasie rzeczywistym w celu optymalizacji kosztowej dla mieszkańców, co będzie kluczowe w kontekście przyszłych regulacji, przy których będzie wymagana jeszcze wyższa efektywność energetyczna budynku.  

Czym wyróżnia się ten system na tle innych dostępnych rozwiązań?

Piotr Sprzączak: Kluczowym elementem systemu jest jego modułowość i skalowalność. System ten został zaprojektowany tak, aby mógł być dostosowany do specyfikacji każdego budynku, niezależnie od jego wielkości czy przeznaczenia. Dzięki zdalnemu monitorowaniu i możliwości regulacji w czasie rzeczywistym, OptiGO! umożliwia nie tylko adaptację do bieżących warunków, ale także elastyczne zarządzanie zmianami, które mogą nastąpić w przyszłości. Dzięki integracji z Hubgrade, naszym Centrum zarządzania energią, możemy dodatkowo monitorować i optymalizować zużycie energii. Planujemy rozszerzenie funkcjonalności OptiGO! o nowe, innowacyjne moduły, takie jak inteligentne zarządzanie energią odnawialną i integracja z elektromobilnością. To kompleksowe podejście, połączone z naszym doświadczeniem w sektorze energetycznym, czyni OptiGO! unikalnym rozwiązaniem, które rzeczywiście może wspierać właścicieli i zarządców nieruchomości w osiągnięciu znaczących oszczędności finansowych przy jednoczesnej redukcji śladu węglowego.

Czy można powiedzieć, że ten system jest przykładem Jak Veolia przekłada swoje globalne doświadczenie na lokalne strategie zrównoważonego rozwoju?

Piotr Sprzączak: Korzystając z naszej globalnej obecności i wieloletniego doświadczenia, adaptujemy najlepsze praktyki i innowacje do lokalnych potrzeb i specyfikacji rynków, na których działamy. W Europie, gdzie regulacje dotyczące efektywności energetycznej są szczególnie restrykcyjne, nasze strategie koncentrują się na integracji zaawansowanych technologii, takich jak OptiGO!, z lokalnymi systemami energetycznymi. Dzięki temu możemy oferować rozwiązania, które są najlepszą odpowiedzią na pytanie jak poprawić efektywność energetyczną. Są nie tylko skuteczne, ale także w pełni dostosowane do specyficznych wymagań regulacyjnych i środowiskowych każdego kraju.

Jak według Pana w najbliższych latach, będzie wyglądała efektywność energetyczna w perspektywie rozwoju jej usług w Polsce? 

Jestem optymistą. Transformacja energetyczna Polski boryka się z wieloma problemami przez swój unikalny miks energetyczny, związany z historyczną dostępnością węgla. Przez to wskaźnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej w budynkach jest wysoki. Równolegle trwają prace nad transformacją ciepłownictwa, ale to proces długotrwały, a koszty ewentualnych opóźnień będą finalnie obciążać mieszkańców. Nasze rozwiązanie dostępne jest teraz - zwiększenie efektywności energetycznej za pomocą naszego systemu może przynosić realne oszczędności.  Rozszerzenie systemu EU ETS na budynki będzie tylko sprzyjało rozwiązaniom proefektywnościowym.