Strefa Wiedzy

Samowystarczalność energetyczna – co jest realne?

2024-07-25
Ceny energii są uzależnione od wielu czynników, a ich wahania potrafią niemile zaskoczyć. Dlatego coraz częściej mówi się o potrzebie budowania niezależności energetycznej. Na czym to polega? I w jakiej skali możliwa jest do stworzenia samowystarczalność energetyczna? Wyjaśniamy, które rozwiązania są już dostępne.

Co oznacza samowystarczalność energetyczna?

Budynek samowystarczalny energetycznie nie potrzebuje zewnętrznych dostaw energii. Samodzielnie wytwarza bowiem energię potrzebną do zasilania elektrycznego, ogrzewania oraz wyprodukowania ciepłej wody użytkowej. Domy, które są całkowicie niezależne, często nie wymagają nawet podłączenia do sieci publicznej. Jak to działa? Jednym z procesów prowadzących do samowystarczalności energetycznej jest przekształcanie energii odnawialnej (pochodzącej np. z paneli fotowoltaicznych) na energię elektryczną. Tak pozyskana energia elektryczna może zasilać również pompę ciepła, która dba o ogrzewanie i c.w.u. Niezależność oznacza, że energia ta pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło. Aby tak się stało, w przypadku energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, niezbędne jest magazynowanie nadwyżek, które przydadzą się w pochmurne dni.

Samowystarczalność a hybrydowe systemy energetyczne

Fotowoltaika nie jest jedynym sposobem na niezależność energetyczną. W przypadku przedsiębiorstw, instytucji, czy też całych osiedli, możliwe jest wdrożenie innych rozwiązań, które skutecznie wspierają niezależność energetyczną. Znakomitym przykładem są realizowane przez Veolię hybrydowe systemy energetyczne, czyli systemy łączące różne technologie wytwarzania energii. Samowystarczalność energetyczna to w tej sytuacji niezależne dostawy niskoemisyjnej energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu. Na czym dokładnie to polega? Poniżej znajdziesz charakterystykę kluczowych systemów.

Systemy kogeneracyjne i trigeneracyjne

Kogeneracja to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Powoduje to maksymalne wykorzystanie energii pierwotnej oraz zminimalizowanie start. Zwiększa się więc w ten sposób efektywność, co prowadzi do samowystarczalności energetycznej. Dostawy prądu i ciepła odbywają się w sposób ciągły (nawet jeśli dojdzie do awarii w centralnym systemie dystrybucji). Kogeneracja to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw przemysłowych, placówek publicznych, a nawet całych osiedli mieszkaniowych.

W sytuacji, kiedy niezbędne jest równoczesne dostarczenie chłodu, znakomitym wyborem będzie system trigeneracyjny. Co to takiego? To system, który integruje ze sobą aż trzy składniki: energię elektryczną, ciepło oraz chłód. W tym przypadku niezależność energetyczna także wynika z własnych źródeł energii. Trigeneracja sprawdzi się w przypadku firm i instytucji, które potrzebują elektryczności, ogrzewania i klimatyzacji, czyli np. w centrach handlowych.

Hybrydowe kotłownie

Samowystarczalność energetyczna w sektorze mieszkaniowym? Istotną rolę spełniają tu hybrydowe kotłownie osiedlowe. Są to inteligentne systemy energetyczne łączące różnorodne technologie wytwarzania energii. W ich skład mogą wchodzić np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kotły gazowe i magazyny energii. To kompleksowy sposób na dostarczenie energii, ciepła i chłodu, który dopasowuje się do potrzeb użytkowników. System hybrydowy jest elastyczny i oszczędny oraz dba o niezależność energetyczną, a także redukuje emisję gazów cieplarnianych.

Hybrydowe kotłownie są też stosowane w przypadku budynków biznesowych i przemysłowych. W skład takich systemów wchodzą kotły gazowe i wodorowe, panele solarne, pompy ciepła, magazyny energii, ogniwa paliwowe oraz elektrolizery produkcji wodoru. Wszystko to sprawia, że są w stanie zaspokoić potrzeby różnych branż, m.in. centrów handlowych, szpitali i zakładów produkcyjnych.

Veolia wspiera samowystarczalność energetyczną

Niezależność energetyczna to poczucie bezpieczeństwa, a także sposób na znaczące ograniczenie ponoszonych kosztów. Dlatego zmierza w tym kierunku nie tylko coraz więcej gospodarstw domowych, ale też przedsiębiorstw, instytucji, a nawet samorządów lokalnych. Do zrealizowania tej koncepcji niezbędna jest jednak przemyślana strategia poparta ekspercką analizą. W Veolia znajdziesz wiele, nowoczesnych rozwiązań, w tym ofertę hybrydowych systemów energetycznych. Zapewniamy kompleksowe wsparcie podczas transformacji energetycznej: od ustalenia potrzeb, przez przygotowanie koncepcji, wyłonienie dostawców, montaż urządzeń oraz serwis systemu. Zyskaj większą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo dostaw energii!