Co to jest Smart Grid?
Globalne zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie. Dlatego jednym z największych wyzwań współczesnych czasów jest obniżenie emisyjności sektora energii. Jest to konieczność również ze względu na politykę Unii Europejskiej, która zakłada neutralność klimatyczną Europy do 2050 r. Jednym z rozwiązań, które mają to wspierać jest Smart Grid, czyli inteligentna sieć energetyczna. Co to takiego? Jest to sieć oparta o zaawansowane urządzenia elektroenergetyczne oraz technologie telekomunikacyjne, które usprawniają sterowanie pracą sieci i poprawiają zarządzanie energią.
Kompleksowe rozwiązanie, jakim jest Smart Grid, pozwala na sterowanie wszystkimi elementami sieci energetycznej. Dotyczy więc wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i sprzedaży energii, a nawet odbiorców końcowych. Smart Grid wykorzystuje w tym celu zaawansowane technologicznie narzędzia IT oraz sztuczną inteligencję. Według wielu ekspertów jest to przyszłość sieci energetycznych.
Jak działają inteligentne sieci energetyczne?
Elementy inteligentnej sieci Smart Grid to technologie umożliwiające automatyzację pracy sieci. Czy faktycznie jest to przyszłość sieci energetycznej? Wiele na to wskazuje. Smart Grid działa jak rozbudowany system pomiarowy, który dzięki zastosowaniu licznych czujników, mierników i liczników (rozmieszczonych w rozproszonej infrastrukturze), informuje o bieżącym stanie sieci, a także pozwala przewidywać przyszłe zdarzenia (m.in. sytuacje nietypowe). Wszelkie tego typu predykcje były do tej pory robione na podstawie założeń i danych historycznych. Inteligentne sieci robią to zaś na bieżąco, wykorzystując dane rzeczywiste. Dane zebrane z czujników są następnie przekazywane do punktów podejmowania decyzji, a algorytmy informacyjne i prognostyczne dbają o to, aby były jak najdokładniejsze.Za Smart Grid stoi zatem nie tylko automatyzacja, ale też szybkość i precyzja. Umożliwia to stworzenie nowoczesnego systemu, który zwiększy efektywność wytwarzania energii. Smart Grid może więc sprawić, że sieć energetyczna w Polsce stanie się wydajniejsza i niezawodna.
Korzyści z zastosowania Smart Grids
Jakie dokładnie korzyści przynoszą inteligentne sieci elektroenergetyczne? Istotne są choćby poniższe aspekty:
● możliwość ciągłego monitorowania parametrów sieci, a co się z tym wiąże, szansa na szybsze wykrycie problemów,
● efektywniejsza integracja odnawialnych źródeł energii i pozytywny wpływ na środowisko,
● wyższa jakość energii dzięki jej optymalizacji (system dopasuje parametry sieci, ograniczając straty),
● krótsze przerwy w dostawach poprzez wykrywanie i izolowanie awarii w czasie rzeczywistym,
● zdolność dostosowania do zmieniających się warunków,
Inteligentne sieci energetyczne sprawiają, że efektywność techniczna i ekonomiczna wytwarzania energii znacznie rośnie.
Rozwój inteligentnych sieci energetycznych w Polsce
Inteligentne sieci odgrywają istotną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości, niezawodnych dostaw energii. Mogą też promować zrównoważony rozwój oraz wspierać dążenia w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Wszystkie te zalety sprawiają, że rozwój Smart Grid cały czas postępuje. Wciąż pojawiają się nowe inwestycje, które mają za zadanie rozpowszechnić inteligentne rozwiązania. Wiele wskazuje więc na to, że niedługo mogą zdominować polską gospodarkę energetyczną.
Innowacje technologiczne, które wspierają polską energetykę
Inteligentna sieć energetyczna to sposób na unowocześnienie gospodarki energetycznej. Dzięki ich zastosowaniu wzrasta bezpieczeństwo energetyczne, a produkcja energii odbywa się w sposób bardziej zrównoważony i oszczędny. To także szansa na zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym oraz duży krok w kierunku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Nowoczesne rozwiązania tego typu nie są nowością w Veolia. Najlepszym tego przykładem jest OptiGO!, czyli zaawansowany technologicznie system zarządzania energią. Monitoring i sterowanie systemem odbywa się w centrum zarządzania energią HUBGRADE, który wykorzystuje nowoczesne algorytmy analizy danych.
Wierzymy, że nowoczesne technologie to przyszłość polskiej energetyki. Dołącz do Veolia i dowiedz się więcej na temat naszych innowacji.