Strefa Wiedzy

Mikrogeneracja dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

2024-07-25
Odnawialne źródła energii przynoszą korzyści nie tylko dla przedsiębiorstw lub domów jednorodzinnych. Ich zalety coraz częściej doceniają również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Jak mogą zyskać do nich dostęp oraz co ma z tym wspólnego mikrogeneracja? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Na czym polega mikrogeneracja?

OZE odgrywają ważną rolę w energetyce, a ich udział w krajowym rynku zwiększa się z każdym rokiem. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa decydują się na uniezależnienie od publicznych dostawców, poprzez inwestowanie w m.in. panele fotowoltaiczne. I tutaj pojawia się właśnie pojęcie mikrogeneracji. Co ono oznacza? Jest to połączenie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w jednostkach wytwórczych o bardzo małej mocy. Budynki przejmują w ten sposób funkcję niewielkich elektrowni. Co ważne, energia może być wykorzystywana na użytek własny oraz (w przypadku nadwyżek) przekazywana do sieci energetycznej. Mikrogeneracja dotyczy najczęściej osób fizycznych, małych firm lub społeczności lokalnych. Stanowi też m.in. doskonały sposób na czerpanie energii z OZE dla wspólnot mieszkaniowych. 

Zalety mikrogeneracji dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które chcą dołączyć do grona prosumentów (podmioty, które jednocześnie wytwarzają i konsumują energię), zazwyczaj decydują się na fotowoltaikę. Jakie korzyści może to przynieść dla wszystkich mieszkańców?

  • obniżenie rachunków za prąd wykorzystany w częściach wspólnych (np. na klatkach schodowych),
  • dodatkowy przychód dla wspólnoty (tzw. depozyt prosumencki, czyli środki pochodzące z nadwyżki energii wprowadzanej do sieci),
  • niższa emisja dwutlenku węgla, co daje realny wpływ na czystość środowiska.

Warto zauważyć, że energia wytwarzana przez instalację kogeneracyjną, będzie wykorzystywana na potrzeby budynku, nie zaś indywidualnych gospodarstw (tj. właścicieli mieszkań). Nadal oznacza to spore oszczędności, które mogą wpłynąć m.in. na obniżkę czynszu. Istnieje też możliwość uzyskania atrakcyjnego dofinansowania: służy do tego Grant OZE dla wspólnot mieszkaniowych.

Grant OZE dla wspólnot i spółdzielni - co warto wiedzieć?

Od 2023 r. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o specjalne dofinansowanie, czyli granty na odnawialne źródła energii. Jest to mechanizm wsparcia z Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma pomagać w realizowaniu inwestycji w zakresie OZE. Program jest skierowany do właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych, czyli m.in. spółdzielni oraz wspólnot. Kwota dofinansowania wynosi nawet 50 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Na jakie cele są przyznawane granty na OZE dla wspólnot mieszkaniowych?

  • zakup, budowa, montaż nowej instalacji OZE,
  • modernizacja istniejącej instalacji OZE (moc instalacji ma wzrosnąć o co najmniej 25 proc.).

Przykładem takiej inwestycji jest choćby projekt zrealizowany przez spółkę Veolia Szczytno (Grupa Veolia), która podpisała z jedną ze wspólnot mieszkaniowych umowę na wykonanie instalacji, łączącej pompę ciepła (do podgrzewania ciepłej wody użytkowej) i fotowoltaikę (pochodzący z niej prąd zasila pompę). Dofinansowanie Grantu OZE wyniosło tutaj 50 proc.

Hybrydowe kotłownie osiedlowe Veolia, czyli transformacja energetyczna w sektorze mieszkaniowym

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w przypadku wspólnot i spółdzielni może przyjmować różne oblicza. Jednym ze sposobów od Veolii są hybrydowe kotłownie osiedlowe, czyli inteligentne systemy energetyczne, łączące różne technologie wytwarzania energii. Dzięki nim możliwe jest zoptymalizowanie dostępnych źródeł, do czego służą np. kotły gazowe, pompy ciepła, fotowoltaika oraz magazyny ciepła.

Hybrydowe kotłownie są dedykowane budynkom wielorodzinnym oraz osiedlom. Jakie mają zalety? Efektywnie wykorzystują OZE, dostosowują się do sezonowych potrzeb oraz oferują niezależność energetyczną. Dostarczają energię, pozwalając jednocześnie na oszczędności finansowe.

OZE dla wspólnot i spółdzielni dzięki Veolii

Realizacja projektów związanych z OZE może przynieść liczne korzyści dla całych osiedli mieszkaniowych. Zastanawiając się nad tym, które rozwiązanie będzie najlepsze w danym przypadku, warto poszukać wsparcia u specjalistów. Veolia to centrum obrotu i sprzedaży energii oraz ciepła, a także usług efektywności energetycznej. Dołączając do grona naszych klientów, wspierasz rozwój OZE i redukujesz wydatki na energię.