Strefa Wiedzy

Zalety małej kogeneracji i trigeneracji dla biznesu

2024-06-25
Kogeneracja i trigeneracja to nazwy dwóch procesów technologicznych do produkcji energii i ciepła (kogeneracja) oraz dodatkowo chłodu (trigeneracja). Każdy z nich przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. Jakie jeszcze zalety mają trigeneracja i kogeneracja energii? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Na czym polega kogeneracja?

Kogeneracja to technologia umożliwiająca jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Taki skojarzony proces ma na celu efektywniejsze wykorzystanie energii pierwotnej, pochodzącej z tego samego źródła (np. gazu ziemnego, biogazu, biometanu, wodoru). 

Dlaczego kogeneracja jest efektywniejsza energetycznie od konwencjonalnej (oddzielnej) produkcji energii i ciepła? Równoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła pozwala na odzyskiwanie oraz powtórne użytkowanie energii pochodzącej z procesu spalania. Nie jest więc ona rozpraszana do środowiska, ale ponownie przetwarzana i wykorzystywana. Z tego powodu kogeneracja w Polsce cieszy się coraz większą popularnością.

Jak wygląda proces kogeneracji w praktyce? Kogenerator to silnik (np. gazowy), który napędza wał generatora prądu (to w nim indukuje się energia elektryczna). Podczas spalania gazu dochodzi do uwalniania ciepła wysokotemperaturowego (pochodzi z odprowadzania spalin) i niskotemperaturowego (pochodzi z chłodzenia bloku silnika). Dzięki kogeneracji wytworzone ciepło można odzyskać i wykorzystać dla potrzeb przedsiębiorstwa.

Mała kogeneracja to nic innego jak mniejsze jednostki (kogeneratory) o mocy do 1 MW. Sprawdzają się przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, które zużywają duże ilości energii elektrycznej i ciepła. To doskonałe rozwiązanie także w przypadku przedsiębiorstw pracujących na trzy zmiany od 5 do 7 dni w tygodniu. Moc kogeneratora jest indywidualnie dobierana pod potrzeby danego zakładu.

Jakie zalety dla biznesu przynosi kogeneracja?

Kogeneracja dla energetyki i przemysłu niesie ze sobą wiele zalet. Połączenie ze sobą wytwarzania energii elektrycznej i ciepła może podnieść sprawność układu do nawet 90 proc. (w porównaniu do oddzielnej produkcji mediów). Co jeszcze możesz zyskać?

  • mniejszą emisję CO₂ i gazów cieplarnianych,
  • niższe i bardziej stabilne koszty energii,
  • większe bezpieczeństwo dostaw.

W trakcie konwencjonalnego wytwarzania energii spora jej część jest marnowana. Kogeneracja umożliwia zaś efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego (np. do ogrzewania). Oznacza to nie tylko optymalizację kosztów, ale też zredukowanie negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ skojarzona produkcja eliminuje konieczność spalania dodatkowego paliwa. Bezpieczeństwo dostaw wynika z kolei z obecności stabilnego źródła działającego poza centralną siecią dystrybucyjną. 

Co to jest trigeneracja?

Trigeneracja to rozszerzenie procesu kogeneracyjnego. Ta stosunkowo nowa technologia, umożliwia skojarzoną produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Idzie zatem o krok dalej od kogeneracji, łącząc ze sobą trzy systemy w jednym, zintegrowanym procesie.

Co ciekawe, z trigeneracji można korzystać jednocześnie lub rozdzielnie. W mniejszych obiektach częstą praktyką jest choćby produkcja ciepła zimą, a chłodu latem. W zależności od swoich potrzeb można też zdecydować się na równoczesną produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu, co znajduje zastosowanie m.in. w zakładach produkcyjnych i lokalach biurowych.

Dlaczego warto postawić na trigenerację?

Trigeneracja w Polsce budzi obecnie spore zainteresowanie. Dzieje się tak za sprawą licznych zalet. Jest to bowiem niezawodne źródło energii, które również:

  • wpływa na efektywność energetyczną obiektów,
  • zmniejsza zużycie energii elektrycznej,
  • dba o środowisko.

Energia produkowana w wyniku trigeneracji pochodzi zazwyczaj ze spalania gazu ziemnego. Instalacje mogą jednak opierać się na niemal każdym rodzaju paliwa, m.in. biogazach lub biopaliwie.

Efektywność i niezależność energetyczna dzięki kogeneracji i trigeneracji

Kogeneracja i trigeneracja to przyszłość energetyki. Dostrzega to także ustawodawca, który wprowadził premię gwarantowaną, czyli dopłatę do energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Takie wsparcie kogeneracji to dodatkowa zachęta do zainwestowania w nowoczesny system.

Instalacje kogeneracyjne i trigeneracyjne wymagają znalezienia zaufanego partnera, który zajmie się projektem, budową i eksploatacją  systemu. Sprawdź kompleksową ofertę Veolia oraz postaw na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Pomożemy w znalezieniu optymalnego rozwiązania i będziemy z Tobą na każdym etapie inwestycji.