Od czego zależą ceny prądu dla firm?
Cena za energię w przypadku firm jest uzależniona od tego, ile wynosi cena rynkowa prądu. Dotyczy to szczególnie kontraktów terminowych, czyli dwustronnych umów, w których sprzedawca zobowiązuje się do dostarczenia energii w ustalonej cenie (i określonym czasie), z kolei kupujący zgadza się na przedstawione warunki. Do całkowitego kosztu wliczają się również m.in. podatki VAT, akcyza, koszty bilansowania, marża oraz certyfikaty pochodzenia energii.
Zamrożenie cen prądu – do kiedy?
Sytuacja na rynku energetycznym jest niekorzystna od kilku lat, a rynkowe ceny energii osiągają zawrotne kwoty. Przekłada się to zaś na koszty ponoszone przez przedsiębiorców, których działalność wymaga dużego zużycia prądu. Z tego powodu w 2022 r. weszły w życie rozwiązania legislacyjne, wspierające odbiorców energii elektrycznej. Zgodnie z nimi zamrożono ceny prądu do określonych limitów. Ochroną objęto nie tylko gospodarstwa domowe, ale także m.in. mikro, małe i średnie firmy oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Ustawę znowelizowano kolejno w 2023 i 2024 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ceny energii zostaną zamrożone do 30 września 2025 roku.
Małe, duże i średnie firmy – ceny prądu
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są objęci Ustawą o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Podwyżka prądu nie stanowi więc dla nich zagrożenia do czasu obowiązywania przepisów. Ile wynosi cena maksymalna za energię w ich przypadku? Do 30 marca 2025 r. będzie ona wynosić 693 zł/MWh netto (kwota nie uwzględnia podatku VAT ani podatku akcyzowego). Co ważne, cena ma zastosowanie wyłącznie przy zużyciu energii na potrzeby podstawowej działalności.
Co z cenami prądu w sytuacji, kiedy przepisy przestaną obowiązywać? Trudno przewidzieć rozwój wypadków, a wielu ekonomistów uważa, że ochrona odbiorców energii elektrycznej przyniesie negatywne skutki w postaci znacznych podwyżek.
Dlaczego ceny prądu rosną?
Zastanawiasz się, dlaczego prąd drożeje? Składa się na to kilka czynników, takich jak:
● droższe paliwa,
● wyższe koszty zakupu praw do emisji CO₂,
● sytuacja hydrologiczna (upały, susze).
Rosnące ceny prądu to problem globalny. Mówiąc o tym, dlaczego energia drożeje, trzeba więc pamiętać, że z podobnymi kłopotami mierzą się przedsiębiorcy w całej Unii Europejskiej.
Stabilny dostawca niezależnie od sytuacji rynkowej
Prognozowanie ile podrożeje prąd jest bardzo skomplikowane, a dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku utrudnia podanie precyzyjnych danych. Nie chcesz obawiać się tego, jak ukształtują się ceny za energię w przyszłości? Postaw na sprawdzonego dostawcę, który oferuje różne rodzaje kontraktów na energię elektryczną. W Veolia możesz zdecydować się na m.in. stałą cenę z gwarancją jej niezmienności lub indeksowanie ceny zakupu do giełdowych notowań kontraktów terminowych. W Veolia sprzedajemy i wytwarzamy energię oraz zapewniamy kompleksowe wsparcie. Wybierz doświadczonego dostawcę i nie martw się o wzrost cen prądu!