Zamrożenie cen prądu dla firm – co się zmienia?
Zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorstw zostało wprowadzone w 2022 roku. Celem regulacji była ochrona gospodarstw domowych i firm przed drastycznymi wzrostami stawek za energię w obliczu niestabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej, spowodowanej m.in. wojną w Ukrainie. Mechanizm ustalał maksymalne ceny prądu dla firm, które w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wynosiły 693 zł/MWh. Zamrożona cena prądu dla firm obowiązywała do 31 grudnia 2024 roku.
Jakie korzyści przynosiła maksymalna cena energii dla firm? Brak ryzyka wzrostu stawki za energię przekładał się na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zamrożenie prądu dla firm zapewniało stabilność kosztów operacyjnych, co ułatwiało m.in. łatwiejsze planowanie budżetu.
Od stycznia 2025 r. zamrożenie stawek prądu dla firm przestało obowiązywać. 12 grudnia 2024 roku weszła w życie Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 i 2024 roku. Zgodnie z nią, tarczę energetyczną przedłużono tylko dla gospodarstw domowych oraz wybranych instytucji publicznych. Zamrożenie cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw nie zostało jednak uwzględnione. A to oznacza, że rynku energetycznego nie reguluje już maksymalna cena prądu dla firm. Limit ustalony wcześniej przez rząd nie obowiązuje, a stawki są ustalane przez rynek.
Jakie konsekwencje mogą przynieść nowe ceny prądu dla firm?
Dlaczego zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorców zostało zniesione? Rząd uzasadnił decyzję ustabilizowaniem stawek za energię, co sprawiło, że maksymalne ceny energii dla firm przestały być już potrzebne. Jak to wpływa na koszty, jakie generuje prąd dla firm? Zamrożenie stanowiło gwarancję, że stawka za energię nie wzrośnie, dając większe poczucie bezpieczeństwa. Maksymalna cena energii dla firm zapobiegała gwałtownym podwyżkom prądu, a brak tarczy spowodował obawy o niekontrolowany wzrost kosztów. Jak może się to odbić na kondycji polskich przedsiębiorstw?
- spadek innowacyjności – zamrożenie ceny prądu dla firm dawało pewność kosztów, co ułatwiało m.in. planowanie inwestycji,
- ryzyko kłopotów finansowych – maksymalna cena energii dla firm chroniła przed problemami ekonomicznymi,
- mniejsza konkurencyjność – zamrożona cena prądu dla firm wpływała na rentowność i konkurencyjność przedsiębiorstw.
Zależność jest dość oczywista. Zamrożenie ceny prądu dla firm stabilizowało koszty, więc w obliczu rosnących cen energii, konieczne może okazać się podnoszenie cen produktów i usług. Zniesione maksymalne ceny prądu dla firm mogą powodować przy tym jeszcze bardziej dotkliwe konsekwencje dla firm energochłonnych oraz małych przedsiębiorstw działających na niewielkich marżach zysku. Nowe ceny prądu dla firm przestały być przewidywalne – niepewność dotycząca stawek utrudnia planowanie budżetu, a wysokie rachunki stanowią zagrożenie dla płynności finansowej.
Nie ma wątpliwości, że zamrożone ceny prądu dla firm były niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Jeśli maksymalna cena prądu dla firm przestała już obowiązywać niezbędne jest zatem poszukiwanie innych rozwiązań.
Od czego zależy cena hurtowa prądu w Polsce?
Jeśli zamrożenie cen prądu dla małych firm przestało obowiązywać, to co w takim razie wpływa na stawki za energię? Maksymalna cena energii dla firm nie ma już co prawda racji bytu, ale nie jest to wcale równoznaczne z gwałtownym, niekontrolowanym wzrostem. Od czego zależy stawka za KWh dla firm? Na koszty składają się głównie:
- cena energii czynnej,
- opłata dystrybucyjna,
- opłata mocowa,
- ceny uprawnień do emisji CO₂,
- wahania cen surowców.
Nowe stawki za prąd dla firm będą więc w dużej mierze zależeć od sytuacji polityczno gospodarczej. Wcześniej chroniło przed tym zamrożenie cen prądu – firma, która nie chce narażać się na wzrosty stawek, musi zatem dobrze przemyśleć, z jakiej oferty sprzedaży energii elektrycznej skorzystać. Warto również pamiętać, że zgodnie z decyzją prezesa URE od 1 stycznia 2025 r. stawka opłaty OZE wzrosła do 3,50 zł/MWh. Nowe ceny prądu dla firm będą więc uwzględniać również ten koszt.
Gwarantowana cena energii dla firm – czy to dobre rozwiązanie?
Jak zadbać o atrakcyjną stawkę za energię, w sytuacji, kiedy zamrożenie cen dla małych i średnich przedsiębiorstw przestało regulować rynek energetyczny? Jedną z możliwości jest skorzystanie z oferty zapewniającej gwarantowane ceny prądu dla firm. Na czym to polega? Jest to stała cena energii elektrycznej dla firm, czyli model rozliczenia, w którym przedsiębiorstwo podpisuje umowę z dostawcą energii, gwarantującą stały koszt za jednostkę prądu przez określony czas. Umowa tego typu działa więc w podobny sposób co zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorstw.
Gwarantowana cena prądu dla firm to jedna z propozycji Veolii. Odpowiada za to Veo Standard – nasz standardowy produkt oparty na stałej cenie w czasie trwania umowy. Veo Standard to gwarancja ceny prądu dla firm, dająca pewność niezmienności kosztów zakupu energii elektrycznej. Jest to więc nic innego jak zamrożenie prądu dla firm.
Ile wynosi nasza maksymalna cena prądu dla firm? Limit, a raczej dokładna stawka, jest ustalany według standardowego cennika, a dla klientów zużywających rocznie więcej niż 3000 MWh energii elektrycznej, stosujemy wycenę indywidualną. Cena może też zostać uśredniona dla całego okresu kontraktu lub zróżnicowana dla poszczególnych okresów – w zależności od Twoich potrzeb. Ile trwa takie zamrożenie cen prądu? Firma może zdecydować się nawet na wieloletni kontrakt, a szczegóły są ustalane indywidualnie.
Nie tylko zamrożenie ceny prądu dla firm – co jeszcze możemy zaoferować w Veolii?
Gwarantowane ceny prądu dla firm nie są jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na maksymalizację oszczędności. Jak więc jeszcze można zadbać o atrakcyjne stawki za energię? W Veolii oferujemy nie tylko zamrożenie cen prądu. Firmy mogą skorzystać też z naszych elastycznych taryf, a dokładniej:
- Veo Flex – rozliczenie oparte o indeksowanie ceny zakupu do giełdowych notowań kontraktów terminowych,
- Veo Spot – zakup energii rozliczany po cenach giełdowych z dnia dostawy (notowanych na Rynku Dnia Następnego).
W przypadku posiadania instalacji OZE o mocy większej niż 50 kW proponujemy też Veo Duo, czyli produkt sprzedaży energii elektrycznej z jednoczesnym odkupem energii wyprodukowanej w instalacji OZE.
Czy zamrożenie cen prądu dla małych firm przynosi większe korzyści niż taryfy elastyczne? Każda z ofert ma swoje zalety. W przypadku elastycznych taryf przedsiębiorca otrzymuje szansę na aktywne zarządzanie kontraktami na dostawy energii, co pozwala na zabezpieczenie cen na niższym poziomie niż stałe stawki. Takiej możliwości nie daje zamrożenie ceny prądu dla firm, w którym stawka zawsze jest stała, ale za to stabilna.
Stała cena prądu dla firm czy taryfy elastyczne – co przynosi więcej korzyści?
Zamrożenie cen prądu dla firm minimalizuje ryzyko wzrostu kosztów cen energii. Kiedy będzie więc dobrym wyborem? Zamrożenie cen prądu dla mikroprzedsiębiorstw, a także małych i średnich firm sprawdzi się w przypadku, kiedy chcesz mieć pewność niezmienności ceny oraz szukasz pewnego kontraktu na lata. Warto przemyśleć również zamrożenie cen energii dla małych firm, jeśli nie zamierzasz samodzielnie analizować sytuacji na giełdach, a Twoim priorytetem jest maksymalna stabilność kosztów.
Elastyczne taryfy pozwalają na wykorzystanie fluktuacji cenowych w celu zoptymalizowania kosztów zakupu energii, czego nie są w stanie zapewnić zamrożone ceny prądu dla firm. Niezbędna jest jednak do tego odpowiednia wiedza w zakresie funkcjonowania rynku energii elektrycznej. Podejmowanie samodzielnych decyzji zakupowych wymaga również zaakceptowania ryzyka strat, a także stałego monitorowania rynku energii.
Jak zadbać o tani prąd dla firm? Zamrożenie to nie jedyny sposób – skorzystaj z oferty Veolii
Zamrożenie cen prądu dla małych przedsiębiorstw dawało poczucie bezpieczeństwa i stabilizację ponoszonych kosztów. Maksymalne ceny energii dla firm przestały obowiązywać w 2025 roku, co nie oznacza jednak, że przedsiębiorcy muszą przygotować się na większe koszty. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej, dopasowanej do swoich potrzeb oferty, aby cieszyć się równie atrakcyjną stawką, jaką dawało zamrożenie prądu dla firm. Taką ofertę, dostosowaną do wyzwań współczesnych czasów, przygotowaliśmy w Veolii.
Cena gwarantowana energii dla firm czy taryfa elastyczna? Każde z rozwiązań ma swoje zalety i sprawdzi się w innych przypadkach. Zamrożenie cen dla małych firm to przede wszystkim większa stabilność, z kolei elastyczne taryfy dają szansę na tańszy zakup energii, ale wiążą się z pewnym ryzykiem. Która opcja będzie najkorzystniejsza w Twoim przypadku? Skontaktuj się z naszymi doradcami ds. sprzedaży energii i poznaj szczegóły oferty.