Na czym polega zarządzanie energią w czasie rzeczywistym?
Nowe systemy zarządzania energią bazują na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, które mają za zadanie zoptymalizować jej zużycie i zwiększyć niezawodność dostaw. Coraz częściej są to inteligentne systemy pozwalające na monitorowanie i kontrolę procesów energetycznych w czasie rzeczywistym. Systemy tego typu składają się z liczników, czujników oraz sterowników, które dostarczają dane do jednej centralnej lokalizacji. Tam następuje z kolei zdalne monitorowanie i sterowanie pracą systemu, co zapewnia mu maksymalną wydajność oraz optymalizację.
Nowoczesne systemy pozwalające na zarządzenie energią elektryczną lub cieplną w czasie rzeczywistym są zwykle wyposażone w następujące funkcje:
- analityka predykcyjna – wykorzystuje przeszłe i bieżące dane w celu modelowania pracy układu oraz prognozowania zdarzeń, pomagając w optymalizacji zużycia energii,
- szybka diagnostyka usterek – inteligentny system na bieżąco wykrywa nieprawidłowości oraz umożliwia ich szybkie wyeliminowanie, zapobiegając przerwom w dostawie ciepła,
- zwiększenie wydajności – system na bieżąco gromadzi dane i identyfikuje wzorce, co pozwala na ciągłą optymalizację wydajności.
Zarządzanie zużyciem energii staje się dzięki temu prostsze, a koszty eksploatacyjne znacznie maleją.
Zalety zarządzania energią w czasie rzeczywistym
Jakie korzyści przynosi zarządzanie energią dla firm w czasie rzeczywistym? Podstawowe zalety, które z tego wynikają to:
- nieprzerwane monitorowanie zużycia energii,
- automatyzacja pracy systemu,
- niezawodność dostaw,
- oszczędność poprzez optymalizację zużycia energii,
- szybsze wykrywanie usterek,
- możliwość optymalizacji wykorzystania OZE.
Systemy do zarządzania energią w czasie rzeczywistym przynoszą też korzyści dla środowiska. Optymalne zużycie energii wiąże się z mniejszą emisją gazów cieplarnianych. Pozwala to także na dostosowanie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa do wymagań stawianych przez Unię Europejską. A przypomnijmy, że zgodnie z aktualną polityką, do 2050 roku Europa ma się stać neutralna klimatycznie.
Nowoczesny system zarządzania energią - OptiGO! od Veolia
Jak może wyglądać zaawansowany technologicznie system do zarządzania energią w budynku? Najlepszym przykładem jest OptiGO! od Veolia. Jest to system zarządzania energią stworzony po to, aby oszczędzać energię, zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zapewniać maksymalny komfort cieplny. System można zastosować na różnych źródłach energii, również na węźle ciepłowniczym. Schemat działania wygląda zaś następująco:
- Doradztwo i planowanie – audytorzy Veolia wykonują indywidualną analizę, czyli Analizę mocy zamówionej, Audyt efektywności energetycznej lub Audyt energetyczny przedsiębiorstw.
- Centrum zarządzania energią HUBGRADE – po przeprowadzonym audycie, węzeł cieplny jest doposażany w regulator i system wielopunktowego pomiaru temperatury. Dzięki temu możliwy jest ciągły monitoring, prognozowanie i zdalne zarządzanie pracą instalacji.
Praca systemu opiera się o algorytmy analizy danych, a jego użytkownicy mają ciągły dostęp do informacji na temat oszczędności energii dzięki raportom oraz Platformie OptiGo!. W ramach usługi możemy też pomóc w uzyskaniu funduszy na realizację działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku (m.in. Białe Certyfikaty). Zarządzanie energią w przedsiębiorstwie przynosi dzięki temu jeszcze więcej korzyści.
Kto może zdecydować się na system OptiGO?
Nasza oferta jest skierowana do przedsiębiorstw, instytucji publicznych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dlaczego warto do nas dołączyć? OptiGO! pozwala na optymalizację zużycia energii cieplnej, przynosi oszczędności oraz wysoki komfort. To znakomity dowód na to, jak nowoczesny system zarządzania energią elektryczną lub cieplną może pomóc w dostosowaniu przedsiębiorstwa do wymagań współczesnych czasów. Zarządzanie w czasie rzeczywistym to przyszłość energetyki oraz sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Przekonaj się o tym, ile daje korzyści i sprawdź rozwiązania od Veolia.