Transformacja energetyczna - podstawowe informacje
Transformacja energetyczna to proces polegający na modyfikowaniu gospodarek oraz sieci energetycznych w ten sposób, aby ich działanie było jak najmniej uzależnione od paliw kopalnych. Dlaczego to ważne? Polityka Unii Europejskiej zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. (zadanie pośrednie to zmniejszenie emisji o 55 proc. do 2030 r.). Transformacja energetyczna jest zatem koniecznością oraz dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm, przedsiębiorstw produkcyjnych, a także instytucji. Transformacja energetyczna jest realizowana na różne sposoby, m.in. poprzez maksymalizowanie wykorzystania OZE oraz tworzenie mikrosieci i magazynów energii.
Kierunki transformacji energetycznej
Transformacja energetyczna ma za zadanie stworzenie trwałego, niskoemisyjnego oraz zrównoważonego systemu energetycznego, który pozwoli na zwiększenie niezależności energetycznej. Aby było to możliwe, niezbędne jest podejmowanie zintegrowanych działań, na następujących płaszczyznach:
- dywersyfikacja struktury miksu energetycznego - energetyka nie powinna być zależna od jednego źródła energii,
- zwiększenie efektywności energetycznej - poprawa wydajności przy wykorzystaniu dostępnych zasobów oraz minimalizacja strat,
- stosowanie technologii przyjaznych środowisku - rozwój OZE,
- dbałość o bezpieczeństwo dostaw - ważna dla stabilności energetycznej kraju,
- modernizacja sieci energetycznych - infrastruktura musi zapewniać skuteczny przesył energii z OZE do odbiorców.
Jak zmienia się miks energetyczny w Polsce?
Miksem energetycznym określa się strukturę produkcji oraz konsumpcji energii, uwzględniającą kryterium nośników energii lub sposobów jej wytwarzania. Skład miksu energetycznego w Polsce to węgiel kamienny i brunatny, gaz oraz odnawialne źródła energii. Proporcje poszczególnych składników zmieniają się każdego roku. Zgodnie z założeniami transformacji energetycznej, udział węgla w miksie energetycznym ma spadać przy równoczesnym wzroście znaczenia OZE.
Dane dotyczące miksu energetycznego w Polsce w 2023 r. wskazują na to, że transformacja zmierza w dobrym kierunku. Odnawialne źródła energii zwiększyły bowiem udział w krajowym miksie z 20 do 27 proc. w ciągu roku. Jednocześnie zmalał udział węgla, który osiągnął najniższy poziom w historii polskiej elektroenergetyki - 63 proc.
Microgird w miastach a transformacja energetyczna
Jednym z elementów transformacji energetycznej jest tworzenie lokalnych, samowystarczalnych systemów energetycznych, określanych jako microgird. Jakie zastosowanie ma mikrosieć w miastach? Są to systemy działające niezależnie od dużych sieci energetycznych, które są samowystarczalne dzięki produkcji oraz magazynowaniu energii odnawialnej. Co ważne, mikrosieci mogą być podłączone do sieci energetycznych lub tworzyć niezależne, zielone wyspy.
Microgird to innowacyjna i przyjazna dla środowiska alternatywa dla centralnych sieci. Systemy tego typu wytwarzają energię oraz ciepło z OZE, magazynują ją oraz zaopatrują lokalny obszar, ograniczając w ten sposób koszty, a także zmniejszając wpływ na środowisko. Warto też wiedzieć, że microgird może produkować energię, korzystając z miksu różnych źródeł, dbając w ten sposób o efektywność energetyczną. Mikrosieci w mieście to inteligentne systemy, które zaspokajają potrzeby energetyczne na małą skalę, np. w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych lub osiedlach. Im więcej ich jest, tym bardziej wzrasta niezależność energetyczna miasta.
Stabilność i bezpieczeństwo energetyczne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom
Transformacja energetyczna dotyczy wszystkich, dlatego warto już teraz podjąć odpowiednie działania. Jak przygotować na to firmę, instytucję lub społeczność lokalną? Veolia to zaufany partner: nasze projekty pomagają zoptymalizować zarządzanie energią, zwiększają samodzielność energetyczną oraz wspierają energooszczędność. Rozwiązania, które proponujemy, to m.in. systemy kogeneracyjne i trigeneracyjne oraz usługi efektywności energetycznej. Pomożemy w doborze optymalnych narzędzi, które ograniczą ponoszone koszty i zadbają o środowisko.