Strefa Wiedzy

Wpływ polityki energetycznej Unii Europejskiej na polski rynek energii

2025-03-17
Od momentu wejścia do Uni Europejskiej rynek energetyczny w Polsce uległ ogromnej transformacji. Jest to efekt licznych regulacji wprowadzanych przez UE w kolejnych latach. I nie jest to koniec zmian. Jak więc polityka energetyczna Unii Europejskiej wpływa na polski rynek energii i czego należy się spodziewać?

Od momentu wejścia do Uni Europejskiej rynek energetyczny w Polsce uległ ogromnej transformacji. Jest to efekt licznych regulacji wprowadzanych przez UE w kolejnych latach. I nie jest to koniec zmian. Jak więc polityka energetyczna Unii Europejskiej wpływa na polski rynek energii i czego należy się spodziewać?

Cele europejskiej polityki klimatycznej

W momencie wejścia do Unii Europejskiej prawie 98% energii wytwarzanej w Polsce pochodziło z węgla kamiennego i brunatnego, a moc źródeł odnawialnych wynosiła zaledwie 0,6 GW.  W 2024 r. udział węgla wyniósł zaledwie 57,1 % (61% w 2023 r.), a OZE osiągnęło najwyższy w historii wynik wynoszący 29,6% (o 2,3% więcej niż rok wcześniej). Przytoczone dane doskonale pokazują, jak wiele modyfikacji przeszedł rynek energii elektrycznej w Polsce pod wpływem Unii Europejskiej oraz w którym kierunku zmierza.          

Jakich zmian należy się spodziewać w przyszłości? Cele polityki energetycznej UE zostały określone w 2015 r. podczas przyjmowania strategii w sprawie unii energetycznej. Zgodnie z nią 5 najważniejszych celów to:

  1. Dywersyfikacja europejskich źródeł energii, solidarność i współpraca państw członkowskich wspólnoty.
  2. Zintegrowany wewnętrzny rynek energii, zapewniający swobodny przepływ energii w UE.
  3. Poprawa efektywności energetycznej i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
  4. Dekarbonizacja i przejście na gospodarkę niskoemisyjną.
  5. Promowanie badań dotyczących technologii niskoemisyjnych oraz czystych technologii energetycznych.

Wspólna polityka energetyczna UE ma zapewnić unijnym gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom bezpieczne, zrównoważone, a także przystępne cenowo dostawy energii.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej – najważniejsze zasady

Energia w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej musi też uwzględniać ramy regulacyjne oparte na pakiecie „Gotowi na 55”. Znajdują się w nim liczne przepisy dotyczące m.in. propagowania energii z OZE, charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej. Ma to zapewnić realizację ambitnych założeń unijnej polityki klimatycznej, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku (cel pośredni to redukcja do poziomu 55% do 2030 r.). Aby było to możliwe, polityka energetyczna Polski musi dopasować się do unijnych rozporządzeń. Poniżej znajdziesz kluczowe przepisy, od których zależy polska energia.

Energia ze źródeł odnawialnych

Unijna polityka energetyczna skupia się na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z założonym celem do 2030 r. udział energii ze źródeł odnawialnych (tzn. energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, biomasy i biopaliwa) w końcowym zużyciu energii w UE ma wynosić 42,5%, a najlepiej – 45%. Wsparciem w uzyskaniu wyniku mają być krajowe i unijne systemy finansowania. Jak to wpływa na rynek energetyczny w Polsce? Wynika z tego przede wszystkim konieczność zmiany miksu energetycznego, w którym nadal dominuje węgiel.

Transformacja energetyczna w Polsce to konieczność

Polski rynek energii musi dostosować się do regulacji wprowadzanych przez Unię Europejską. Najważniejsze wyzwania, które czekają krajową energetykę to m.in. dekarbonizacja, zrównoważony rozwój, poprawa efektywności energetycznej i wzrost udziału OZE. Mimo że ramy czasowe regulacji są dość odległe, to należy już teraz przygotowywać się do zmian. Kogo to dotyczy? Energetyka w Unii Europejskiej wymusza również wprowadzenie zmian w przedsiębiorstwach i instytucjach, które powinny dostosować swoje systemy energetyczne do nowych przepisów. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Twoim zaufanym partnerem w transformacji energetycznej jest zaś Veolia. Nasza oferta to m.in. usługi efektywności energetycznej, odkup energii z OZE oraz sprzedaż energii i gazu. Z nami przygotujesz się do kolejnych zmian, zoptymalizujesz zużycie energii oraz ograniczysz wpływ na środowisko.