Strefa Wiedzy

Kontrakty PPA/cPPA – nowe formy kontraktów

2024-07-16
Zapotrzebowanie na zieloną energię wciąż rośnie, a razem z nim zwiększa się zainteresowaniem umowami PPA/cPPA. Na czym polegają umowy PPA i jakie są ich rodzaje? Sprawdź i dowiedz się, jakie korzyści przynoszą przedsiębiorstwom.

Czym są umowy PPA?

Kontrakty PPA/cPPA to coraz popularniejszy sposób na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Co to takiego? Umowa PPA/cPPA, czyli (Corporate) Power Purchase Agreement to formalny, zwykle długoterminowy kontrakt handlowy, którego stronami są producent energii elektrycznej i nabywający ją podmiot. Zgodnie z nią, producent jest zobowiązany do dostarczania określonej ilości energii (z ustalonego źródła oraz w podanym czasie). Zadaniem odbiorcy jest z kolei zakup i zapłata za energię według ustalonej w umowie ceny.

Umowy PPA umożliwiają przedsiębiorcom zakup energii bezpośrednio od producentów, co pozwala na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii elektrycznej. Jest to jeden z najefektywniejszych sposobów redukcji emisji CO₂. Szanse, jakie daje spopularyzowanie umów PPA dostrzegła Unia Europejska. Dlatego uwzględniono je w dyrektywie RED II, którą wdrożono w Polsce w 2023 r. (nowelizacja ustawy o OZE z dnia 17 sierpnia 2023 r.). Doprecyzowane przepisy pozwalają na dalszy rozwój tego modelu biznesowego, poprzez zwiększenie bezpieczeństwa producentów i konsumentów.

Formy kontraktów cPPA

Nowelizacja ustawy o OZE z 2023 r. umożliwia wykonanie umowy cPPA na dwa sposoby (od strony technicznej). Jeśli strony umowy zostały już przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej, dostarczanie energii może odbywać się na podstawie umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji. Drugi sposób to dostarczenie zakontraktowanej energii w sposób bezpośredni.

Potrzeby rynkowe są niezwykle zróżnicowane. Dlatego kontrakty cPPA przyjmują różne formy. Zgodnie z tym wyróżniamy następujące rodzaje umów PPA:

  • umowa on site - instalacja OZE (np. farma fotowoltaiczna) jest zlokalizowana na terenie należącym do odbiorcy energii, który kupuje energię bezpośrednio ze źródła, unikając w ten sposób dodatkowych opłat,
  • umowa near site - energia jest dostarczana poprzez dedykowaną linię bezpośrednią (warunek to bliskie sąsiedztwo instalacji oraz odbiorcy),
  • umowa off-site - energia przepływa przez klasyczną sieć przesyłową lub dystrybucyjną za pośrednictwem operatora sieciowego (możliwość sprzedaży energii na odległość).

W przypadku umów off-site zawierane są ponadto kontrakty:

  • fizyczne - uwzględniają fizyczną dostawę energii,
  • wirtualne - wytwórca sprzedaje fizyczną energię na rynku (nie bezpośrednio do odbiorcy), z kolei odbiorca kupuje ją na podstawie odrębnej umowy zakupu (wytwórca nie dostarcza fizycznie energii do odbiorcy, możliwe jest za to zabezpieczenie cen energii).

Korzyści z umowy cPPA dla przedsiębiorcy

Kontrakty cPPA to stabilna forma zaopatrywania przedsiębiorstwa w zieloną energię. Co ważne, taka umowa z dostawcą energii daje pewność nie tylko określonej ceny energii, ale również gwarancję jej stałych dostaw na zakontraktowanym poziomie. Jakie jeszcze korzyści przynosi dla przedsiębiorstw?

  • zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych,
  • bezpieczeństwo dostaw poprzez uniezależnienie się od publicznych dostawców,
  • poprawa wizerunku firmy, jako przedsiębiorstwa dbającego o środowisko naturalne,
  • zabezpieczenie przed wahaniami cen na rynku.

Tego typu kontrakty mają wiele zalet m.in. w przypadku korzystania z energii słonecznej. Jakie ułatwienia dają w tym przypadku umowy PPA? Fotowoltaika to opłacalny sposób pozyskiwania energii, który wiąże się ze sporymi kosztami inwestycyjnymi. Nie musisz jednak ich ponosić decydując się na kontrakt PPA, a przedsiębiorstwo może korzystać z energii wytwarzanej przez panele znajdujące się na terenie należącym do dostawcy energii.

Umowy PPA stanowią kluczowy element strategii także wobec raportowania ESG. Mogą one bowiem pomóc realizować cele zrównoważonego rozwoju, wspierając dekarbonizację przedsiębiorstwa.

Zielona energia dla Twojego przedsiębiorstwa

Konieczność transformacji energetycznej staje się faktem, dlatego warto jak najszybciej dołączyć do firm otrzymujących energię z OZE. Jak to zrobić? Veolia to bogactwo rozwiązań, dopasowanych do Twoich potrzeb. Sprzedajemy, dostarczamy i odkupujemy energię, ograniczając wpływ na środowisko oraz zmniejszając koszty ponoszone przez Twoje przedsiębiorstwo. Z nami zadbasz o przyszłość swojej firmy.