Strefa Wiedzy

Agrofotowoltaika, czyli fotowoltaika w rolnictwie

2024-07-16
Popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie z każdym rokiem. Z jej zalet korzystają zaś nie tylko przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowe. Na panele solarne decydują się również rolnicy. Jakie korzyści może przynieść zielona energia w gospodarstwie rolnym i dlaczego nie musi oznaczać wyłączenia gruntów z upraw? Dowiedz się, na czym polega agrofotowoltaika.

Co to jest agrofotowoltaika?

W 1981 r. niemieccy naukowcy, Adolf Goetzberger i Armin Zastrow, opracowali system umożliwiający instalowanie paneli fotowoltaicznych na polach uprawnych. Dzięki nim pojawiła się fotowoltaika w rolnictwie, czyli proekologiczne rozwiązanie, umożliwiające zasilenie gospodarstwa własną energią elektryczną. Agrofotowoltaika rozszerza zastosowanie ogniw solarnych. Jest to bowiem koncepcja, a zarazem technologia, zakładająca jednoczesne wykorzystanie gruntów do produkcji rolnej oraz wytwarzania zielonej energii.

W przypadku agrofotowoltaiki instalowanie paneli słonecznych nie wiąże się z wyłączeniem gruntów z upraw. Są one bowiem montowane nad uprawami (lub obok nich). Jak to wygląda? Tworzy się w tym celu specjalne konstrukcje, które stanowią zadaszenie dla znajdujących się pod nimi roślin. Dzięki nim uprawy zyskują ochronę przed wiatrem, gradem lub innymi zjawiskami atmosferycznymi. Panele mogą być też połączone ze szklarniami lub tworzyć zacienienie: są projektowane w ten sposób, aby na terenie można było prowadzić dotychczasową działalność. Instalacja produkuje zaś darmowy prąd, który można wykorzystać do zasilenia gospodarstwa lub przekazać do sieci.

Korzyści z zastosowania fotowoltaiki w rolnictwie

Agrofotowoltaika przyczynia się do integracji produkcji żywności z wytwarzaniem zielonej energii. Zapewnia też wiele korzyści z perspektywy właściciela gospodarstwa. Należą do nich m.in.:

  • wyższe zyski poprzez obfitsze plony - panele ochronią rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem, gradem oraz wahaniami temperatur,
  • oszczędności finansowe wynikające z produkcji energii - darmowa energia posłuży do np. ogrzewania roślin, zasilania maszyn rolniczych i systemów nawadniania, 
  • ochrona bioróżnorodności - zachowując pasy zieleni pod panelami, zapewnia się miejsce do bytowania dla owadów, a także minimalizuje erozję gleby (fotowoltaika chroni przed dewastującym wiatrem),
  • bezpieczeństwo energetyczne - stabilny dostęp do energii oraz niezależność energetyczna dzięki własnej instalacji.

Fotowoltaika na terenach uprawnych ogranicza wyparowywanie wody z gleby, a także wpływa pozytywnie na mikroklimat panujący na plantacji.

Agrofotowoltaika w Polsce i na świecie

Agrofotowoltaika rozwija się najprężniej w krajach azjatyckich, m.in. w Chinach i Korei Południowej. Jest też dobrze znana w Europie. Liczne plantacje fotowoltaiczne tego typu można spotkać choćby we Francji, Holandii, Hiszpanii oraz Włoszech. W przypadku krajów UE jest często wykorzystywana w winnicach.

Jak jest w Polsce? Agrofotowoltaika ma spory potencjał, jednak nadal znajduje się w fazie wczesnego rozwoju. Do tej pory powstały inwestycje w różnych częściach Polski, które łączą produkcję zielonej energii z m.in. uprawą czosnku niedźwiedziego, miododajnych łąk oraz hodowlą pszczół. 

Z powodu dużej ilości terenów rolnych, Polska posiada doskonałe warunki do dalszego rozwoju agrofotowoltaiki. Aby tak się stało, niezbędne są jednak odpowiednie regulacje prawne. Obecnie można zainstalować panele (bez wyłączania gruntów z produkcji rolnej) tylko na najsłabszych gruntach klasy IV-VI. Jest to spore ograniczenie, tym bardziej że wyłączenie ziemi z produkcji rolnej, skutkuje utratą dopłat bezpośrednich.

Nowoczesne rozwiązania dla różnych segmentów rynkuAgrofotowoltaika nie jest jedynym sposobem na wykorzystanie OZE w rolnictwie. Właściciele gruntów mogą m.in. inwestować w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz elektrownie wodne lub biomasowe. Co zrobić, aby rozwiązania były jak najbardziej opłacalne? Grupa Veolia to nie tylko sprzedaż energii i gazu: oferujemy również m.in. odkup energii z OZE. Jesteśmy partnerem wielu firm i instytucji oraz podchodzimy indywidualnie do każdego projektu. Nasza oferta jest skierowana do wytwórców energii o mocy powyżej 500 kW. Kupujemy zieloną energię m.in. z farm fotowoltaicznych oraz elektrowni wodnych i wiatrowych. Bogaty wachlarz usług i profesjonalizm to gwarancja udanej współpracy.