Strefa Wiedzy

Plan neutralności klimatycznej przedsiębiorstw

2024-07-25
Zielona transformacja dotyczy wszystkich dziedzin życia oraz nie omija przedsiębiorstw. Jest to konieczność nie tylko wobec postępujących zmian klimatu, ale również polityki Unii Europejskiej, zakładającej neutralność klimatyczną do 2050 roku. Czy klimatyczna neutralność przedsiębiorstw jest możliwa? I jak ją osiągnąć? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Na czym polega neutralność klimatyczna?

Dążenie do neutralności klimatycznej wiąże się z koniecznością obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Nie wystarczy zaś do tego spadek na poziomie 20, 30, czy nawet 50 proc. Niezbędna jest redukcja emisji zbliżona do 100 proc. - tylko wtedy realna będzie neutralność klimatyczna. Co to znaczy? Firma ma emitować tyle samo (lub mniej) gazów cieplarnianych, co jest w stanie zrekompensować poprzez różnorodne działania. 

Przedsiębiorstwo neutralne klimatycznie musi nie tylko zmniejszyć emisję gazów do minimum, ale też neutralizować pozostałe emisje. Będą temu służyć inwestycje ekologiczne, zwiększające naturalną absorpcję planety oraz stosowne rozwiązania technologiczne. Należą do nich choćby zalesianie i produkcja energii z odnawialnych źródeł.

Co trzeba wziąć pod uwagę, aby przedsiębiorstwa mogły wykonać dokładne obliczenia  w pomiarach śladu węglowego?

Klimatyczna neutralność dla przedsiębiorstw to ogromne wyzwanie. Jest to przede wszystkim złożony proces, który musi być dopasowany do specyfiki i modelu biznesowego firmy. Problemem, który często pojawia się na etapie opracowywania planu neutralności klimatycznej, jest zaś dokładność pomiaru emisji. Aby odzwierciedlał on stan rzeczywisty, trzeba pamiętać, że obliczanie śladu węglowego odbywa się w trzech zakresach. Są to:

  1. Emisje bezpośrednie - spalanie paliw w źródłach energetycznych, technologicznych i środkach transportu.
  2. Pośrednie emisje, powstające poza przedsiębiorstwem - związane z zakupioną energią elektryczną oraz cieplną lub chłodem.
  3. Pośrednie emisje wynikające z funkcjonowania firmy - obejmujące m.in. zakupione surowce, usługi lub aktywa, zagospodarowanie odpadów oraz podróże służbowe pracowników. 

Jakie korzyści przynosi neutralność klimatyczna w przypadku firm?

Zrównoważenie całego łańcucha dostaw oraz kontrola nad emisjami we wszystkich zakresach to niezwykle trudne zadanie. Czy wysiłki się opłacą? Korzyści, jakie dla przedsiębiorstwa przynosi neutralność klimatyczna to:

  • pozytywny wizerunek firmy - troska o środowisko wpływa na reputację firmy, a także może przyczynić się do wzrostu zainteresowania ze strony klientów i inwestorów,
  • perspektywa oszczędności - wykorzystanie OZE oraz poprawa efektywności energetycznej zoptymalizują zużycie energii, a także zmniejszą koszty jej zakupu,
  • nowe możliwości biznesowe - neutralność klimatyczna otworzy dostęp do rynków, w których priorytetem są ekologiczne rozwiązania.

Osiągnięcie neutralności pomoże stworzyć solidny fundament pod dalszy rozwój przedsiębiorstwa oraz jest sposobem na dopasowanie się do wymagań współczesnych czasów. 

Droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Proces dążenia do neutralności klimatycznej wygląda inaczej w zależności od rodzaju firmy, a także jej potrzeb. Metody zawsze są dobierane indywidualnie, jednak w każdym przypadku konieczne jest wykonanie trzech, następujących kroków:

  • analiza źródeł emisji - monitorowanie i dokumentowanie wszystkich źródeł emisji,
  • redukcja emisji gazów cieplarnianych - zastosowanie odpowiednich środków, takich jak inwestycja w OZE,
  • kompensacja emisji - zrównoważenie pozostałych emisji poprzez np. zalesianie lub odzyskiwanie terenów bagiennych.

Dla każdego przedsiębiorstwa oznacza to głębokie zmiany, a także wymaga zintegrowanego podejścia obejmującego całokształt działań podejmowanych przez firmę.

Neutralność klimatyczna to przyszłość

Neutralność klimatyczna to ambitny cel, który wymaga ogromnego zaangażowania. W Veolii doskonale zdajemy sobie z tego sprawę: strategia Grupy Veolia zakłada osiągnięcie neutralności do 2050 r. Realizujemy ją poprzez zmianę miksu energetycznego oraz wdrażanie nowoczesnych narzędzi. Chcesz do nas dołączyć? Poznaj nasze rozwiązania wspierające neutralność klimatyczną. Veolia to centrum sprzedaży i obrotu energii, ciepła oraz usług efektywności energetycznej. W naszej ofercie są też hybrydowe systemy energetyczne: dobierzemy metody idealnie dopasowane do potrzeb firmy.