Strefa Wiedzy

Systemy wsparcia dla wytwórców OZE

2024-07-02
Wspieranie rozwoju instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) to jeden z najważniejszych celów polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej. Polska jako kraj członkowski UE została zobligowana do zwiększenia udziału energii z OZE w całkowitym zużyciu energii brutto w kolejnych latach, aż do osiągnięcia wyznaczonych przez Unię celów. Na jakie wsparcie mogą liczyć wytwórcy OZE w Polsce?

Systemy wsparcia OZE w Polsce

Spełnienie unijnych wymogów jest bardzo ważne dla gospodarki naszego państwa i bezpieczeństwa energetycznego. Przejście na odnawialne źródła energii pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, prowadzi do lepszego wykorzystania dostępnych zasobów oraz zwiększa konkurencyjność polskich firm na ogólnoświatowych rynkach. Obecnie wytwórcy w Polsce mogą skorzystać z następujących systemów wsparcia dla OZE:

1. Obowiązek zakupu „zielonej energii” z instalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej <500 kW przez sprzedawców zobowiązanych, po cenie, która stanowi równoważność średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w kwartale poprzednim, ogłoszonej przez Prezesa URE.

2. System FIT i FIP przeznaczone dla producentów biogazu i energii elektrycznej z elektrowni wodnych:

  • System taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff) - jest przeznaczony dla mikro i małych instalacji OZE o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 500 kW. System FIT gwarantuje sprzedaż całej lub części energii niewykorzystanej przez wytwórcę, która została wprowadzona do sieci.
  • System wsparcia FIP (feed-in-premium) - jest to system dopłat do ceny rynkowej, przeznaczony dla wytwórców energii elektrycznej w instalacji o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 500 KW i nie większej niż 1 MW, w której energia elektryczna jest sprzedawana w całości lub jest sprzedawana wyłącznie jej niewykorzystana część do wybranego podmiotu innego niż sprzedawca zobowiązany.

3. System zielonych certyfikatów - zielone certyfikaty są nazywane inaczej świadectwami pochodzenia. Jest to specjalny mechanizm wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Polega on na tym, że za wyprodukowaną energię wytwórcy otrzymują certyfikat, którym potem mogą handlować na Towarowej Giełdzie Energii.

4. Aukcyjny system wsparcia OZE - jest to system wsparcia OZE w Polsce, który docelowo ma zastąpić system zielonych certyfikatów. W ramach aukcyjnego systemu wsparcia Urząd Regulacji Energetyki rozpisuje aukcje, czyli konkursy na wyprodukowanie określonej ilości energii odnawialnej, w których inwestorzy konkurują ze sobą, podając cenę, jaką chcieliby uzyskać w ramach wsparcia. Zwycięzcą aukcji zostaje inwestor, który zaoferuje najkorzystniejszą (najniższą) cenę za wyprodukowanie zamawianej ilości energii. Aukcje są organizowane i przeprowadzane zgodnie z obowiązującym przepisami oraz Regulaminem Aukcji. Zwycięzca aukcji otrzymuje gwarancję stałego przychodu z każdej wygenerowanej MWh przez najbliższe 15 lat. Jest to doskonały sposób na uzyskanie stabilnego źródła dochodu na najbliższe lata.

5 System net-billing - zakłada on sprzedaż niewykorzystanych nadwyżek energii po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca.

6. Dotacje na odnawialne źródła energii - obecnie w Polsce istnieje wiele programów, które umożliwiają uzyskanie dofinansowania lub ulgi na zakup i montaż instalacji odnawialnego źródła energii. Dotacje do OZE są możliwe w ramach:

  • programu Czyste Powietrze,
  • ulgi termomodernizacyjnej,
  • programu Mój Prąd,
  • programu Moje Ciepło,
  • programu Energia Plus,
  • programu Agroenergia.

Sprzedaż energii elektrycznej z OZE - gdzie szukać zaufanego partnera?

Jeśli planujesz sprzedaż nadwyżki lub całej energii elektrycznej wytworzonej z OZE, rozważ współpracę z firmą Veolia. Inwestycje, które realizujemy, mają na celu rozwój źródeł niskoemisyjnych, dlatego w naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów dla wytwórców OZE.

Systemy wsparcia OZE od Veolia to produkty indywidualnie dopasowywane do potrzeb klientów. Oferta jest kierowana do firm lub instytucji, które wytwarzają energię pochodzącą z:

  • dużych i małych elektrowni wiatrowych,
  • małych elektrowni wodnych,
  • farm fotowoltaicznych,
  • biogazowni,
  • instalacji termicznego przekształcania odpadów.

Nasza oferta obejmuje odkup energii elektrycznej na bardzo korzystnych warunkach. Jeśli jesteś zainteresowany nawiązaniem współpracy lub masz dodatkowe pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu!