Kogeneracja to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Dzięki znacznie wyższej sprawności wykorzystania energii zawartej w paliwie uzyskiwane są korzyści finansowe dla klienta w postaci niższej i stabilnej ceny energii elektrycznej oraz cieplnej. Kogeneracja jako zaawansowany system oszczędzania energii przyczynia się do optymalizacji zużycia paliw i redukcji kosztów operacyjnych.
Układy małej kogeneracji przynoszą najwięcej korzyści dla odbiorców zużywających znaczne ilości energii elektrycznej i cieplnej. Takimi odbiorcami mogą być zakłady przemysłowe, szpitale, uniwersytety, placówki publiczne, osiedla mieszkaniowe itp. System oszczędzania energii w budynkach podnosi bezpieczeństwo dostaw energii i obniża rachunki za energię elektryczną dostarczaną z sieci.
Przedsiębiorstwa przemysłowe
Szpitale, uniwersytety, placówki publiczne
Osiedla mieszkaniowe
W kontekście zmieniającego się krajobrazu energetycznego, systemy kogeneracyjne stają się nie tylko metodą oszczędzania energii, ale również kluczowym narzędziem promującym zrównoważony rozwój. Jednoczesne wytwarzanie prądu elektrycznego i ciepła sprawia, że technologie kogeneracyjne są szczególnie efektywne energetycznie, co pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska