Veolia jest pierwszą w Polsce firmą niebędącą lokalną grupą energetyczną, która przystąpiła do postępowania i wygrała duży przetarg na tzw. umowę kompleksową, łączącą sprzedaż i dystrybucję na jednej fakturze. Jest to duża zmiana w podejściu do oferowania umów na dostawy energii elektrycznej, która polega na tym, że firmy, takie jak Veolia, które nie posiadają sieci dystrybucyjnej, mogą przedstawiać konkurencyjną ofertę na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej w formie umowy kompleksowej.
- Veolia jest spółką z miejskim rodowodem. Od 25 lat jesteśmy partnerem 123 samorządów w Polsce, a w 78 miastach zarządzamy sieciami ciepłowniczymi, dostarczając swoje usługi do niespełna 3 mln mieszkańców. Naszym podstawowym biznesem w Polsce jest ciepłownictwo, ale rozwijamy też nowoczesne usługi typu „smart”, wspierające zarządzanie współczesnymi miastami w obszarach energii, wody i odpadów – mówi Frédéric Faroche, dyrektor generalny, prezes zarządu Grupy Veolia w Polsce.
Umowa kompleksowa przyniesie również korzyści dla środowiska dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Znaczna część energii, którą Veolia będzie sprzedawać do Gdańska, będzie produkowana ze źródeł odnawialnych (takich jak biomasa) w elektrociepłowniach Veolii w Polsce. Jednocześnie lokalni prosumenci z grupy przetargowej, wytwarzający energię odnawialną otrzymają od Veolii korzystniejsze zasady rozliczeń i mechanizmów rabatowych za oddanie swojej zielonej energii do sieci.
- Cieszę się, że Miasto Gdańsk zorganizowało przetarg na dostawy energii, w którym po raz pierwszy w tym roku mogły wziąć udział nie tylko firmy lokalne, oferujące sprzedaż energii elektrycznej w formie umowy kompleksowej. Od dawna wspieramy samorządy doradzając jak efektywnie przeprowadzić zakupy energii elektrycznej na wolnym rynku, ale także sami takie atrakcyjne oferty przedstawiamy – mówi Krzysztof Zamasz, prezes zarządu Veolia Energy Contracting Poland, dyrektor handlowy, członek zarządu Grupy Veolia w Polsce.
Postępowanie przetargowe optymalizujące dostawy energii i ceny
Tegoroczna umowa, którą po raz pierwszy zawarto z Veolią, podobnie jak w latach ubiegłych podlegała procedurze przetargowej w ramach grupy zakupowej zorganizowanej przez Urząd Miejski w Gdańsku. Jest to rozwiązanie umożliwiające zoptymalizowanie kosztów zakupu energii i jej bardziej racjonalne wykorzystanie. Wspólne dla całej grupy zakupy energii mogą mieć istotny wpływ na cenę usług. Podmioty publiczne, na przykład z jednej gminy lub jednego regionu, łączą się w grupy zakupowe. Współpraca poszczególnych jednostek (takich, jak gmina, przedsiębiorstwa, placówki kulturalne, ośrodki zdrowia, szkoły, przedszkola) czyni je bardziej atrakcyjnymi dla sprzedawcy i pozwala uzyskać lepsze ceny oraz wynegocjować korzystniejsze warunki zakupu energii.
- W obliczu wciąż rosnących cen energii elektrycznej musimy poszukiwać sposobów, aby optymalizować koszty związane z dostawą prądu. Jednym ze sposobów, który stosujemy już od 10 lat, jest dokonywanie zamówień w imieniu całej grupy zakupowej. Takie działanie daje nam doskonałą pozycję negocjacyjną, dzięki czemu oferty mogą być korzystniejsze. W tym roku poszliśmy o krok dalej. Udało się nam przełamać wieloletnią dominację lokalnego dostawcy i podpisać bardzo korzystną – zważywszy na niezwykle trudną sytuację na rynku energetycznym – umowę z nowym dostawcą, czyli spółką Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Trzeba pamiętać, że przy tak gigantycznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, jakie generuje cała miejska infrastruktura, nawet niewielka obniżka ceny jednostkowej, w ostatecznym rozrachunku skutkuje ogromnymi oszczędnościami – dodaje.
Od 2011 roku Gdańsk korzysta z uprawnień wynikających z art. 16 ustawy Prawo zamówień publicznych i organizuje wspólne zamówienia na kompleksową dostawę energii elektrycznej. Począwszy od 2012 roku grupa zakupowa została rozszerzona o spółki komunalne i inne jednostki samorządu terytorialnego. Obecnie w skład grupy zakupowej wchodzi kilkadziesiąt podmiotów, w tym jednostki miejskie, takie jak gdańskie ZOO, Gdański Ośrodek Sportu czy spółka Gdańskie Nieruchomości, ponad 20 gmin, spółki komunalne, instytucje kultury i inne organizacje. Pełna lista podmiotów działających wspólnie znajduje się w załączniku.
W imieniu Gminy miasta Gdańska, Urzędu miejskiego w Gdańsku oraz wszystkich podmiotów wchodzących w skład grupy zakupowej podpisali Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Marek Komorowski, dyrektor Biura Zamówień Publicznych. Veolię Energy Contracting Poland reprezentowali Bartosz Krysta, członek zarządu oraz Artur Dembny, dyrektor Departamentu Sprzedaży.